Badminton

DUȚU ȘI MOCAN, PREMIANȚII ETAPEI

by: comunicare

0

Runda a 4-a a Circuitului de badminton al Universității de vest din Timișoara a adunat foarte mulți sportivi atât la categoria Open cât și la celelalte; e un semn că această competiție inițiată de UVT devine tot mai atractivă și poate fi folosită ca o repetiție înaintea turneelor oficiale interne din această toamnă.

La simplu feminin, a câștigat Maria Duțu (CSU UVT Timișoara), 21-10, 21-12 în finala cu Sarra Palfi (CSM Timișoara). Pe următoarele poziții din play-off s-au mai situat Ema Bicov și Diana Popescu (ambele de la CSM Timișoara). La Categoria A, Natalia Cîrț (Supersport Baia Mare) s-a impus cu 15-21, 21-19, 21-16 în disputa cu Maria Nicolae (Armada București). Semifinaliste au fost Mihaela Mois și Claudia Marcu.

La simplu masculin, tot categoria Open, turneul final a fost un duel între cele două cluburi de badminton ale orașului nostru. George Alexandru Mocan (CSM Timișoara) a trecut de Paul Hărănguș (CSM Timișoara) cu 7-21, 21-15, 21-16. Din turneul final au mai făcut parte sportivii noștri Vlad Dehelean și Denis Dehelean.

La nivelurile următoare de competiție, băieții fiind mai numeroși, s-au creat trei categorii, de unde îi menționăm pe cei ce au câștigat ori au fost aproape de meciul decisiv.

Categoria C: Radu Alessandro (Supersport Baia Mare) 21-15, 21-12 cu George Mocan (CSM Timișoara); în play-off, au mai evoluat Laurențiu Agachi și Alexandru Firus.

Categoria B: Fekete Norbert (Badminton Club Cluj) 22-20, 21-16 cu Arthur Maier (CSM Timișoara). În play-off-ul categoriei s-au mai calificat Roland Roosz (TSV Neubiberg-Otto) și Alex Floruncuț (CSM Timișoara).

Categoria A: Himant Gupta (CSM Timișoara) 19-21, 21-16, 21-19 cu Dan Rotuna (CSM Timișoara); până îm semifinale au ajuns Mihai Turturică (CSM) și Mihai Macarei (Copșa Mică).

Tablourile de dublu au fost foarte populate astfel încât s-au creat câte patru categorii, unde menționăm sportivii de pe podium:

Dublu mixt:

Open: Daniel Popescu/Loredana Lungu (CSM Timișoara/CSU UVT Timișoara), George Mocan/Cristina Sîrbu (ambii CSM Timișoara), Florin Posteucă/Florentina Constantinescu (ambii CSU UVT Timișoara), Paul Hărănguș/Alexandra Soare (ambii CSM Timișoara).

Categoria C: Radu Alessandro/Natalia Cîrț (ambii Supersport Baia Mare), Fekete Csaba/Fekete Andreea (ambii Badminton Club Cluj), Robert Pircsi/Mara Ardeleanu (Supersport Baia Mare).

Categoria B: Cosmin Dragoș/Simona Dragoș (Badminton Club Cluj), Mircea Solymosi/Mirabela Duma (ambii de la CSM Timișoara), Alex Floruncuț/Laura Muntean (ambii de la CSM Timișoara).

Categoria A: Jaden Li.Mihaela Beșliu (Topband/CSM Timișoara), Mihai Macarei/Medeea Macarei (ambii de la Copșa Mică), Dan Rotuna/Mirabela Duma (ambii de la CSM Timișoara).

Dublu feminin:

Open: Florentina Constantinescu/Maria Duțu (ambele CSU UVT Timișoara), Iasmina Bugarschi/Cristina Sârbu (ambele CSM Timișoara), Ema Bicov/Silvia Maier (ambele CSM Timișoara)

Categoria C: Bianca Boroș/Simina Liszkovits, Mara Ardeleanu/Natalia Cîrț, Paula Bicov/Roxana Boștinaru

Categoria B: Simona Dragoș/Andreea Mincu, Ana Dumitru/Eliza Duțu, Mirabela Duma/Laura Muntean

Categoria A: Mihaela Beșliu/Medeea Macarei, Casandra Baciu/Ionela Marcu, Claudia Marcu/Mihaela Mois

Dublu masculin:

Open: George Mocan/Daniel Popescu, Vlad Dehelean/Paul Hărănguș, Vicent Dusnoki/Florin Posteucă

Categoria C: Radu Alessandro/Robert Pircsi, Gabriel Liszkovits/Laurențiu Necreală, Adrian Adochiței/Laurențiu Agachi

Categoria B: Robert Pircsi/Alin Văleanu, Cosmin Panțuru/Roland Roosz, Cosmin Dragoș/Fekete David

Categoria A: Mihai Macarei/Alin Popescu, Ioan Fircea/Cristian Tăuț, Dan Rotuna/Cosmin Popescu.

Demos

Layout

Boxed
Wide

Background Image

Color Skin