Volei

ÎNCEPEM CU VICTORIE!

by: comunicare

0

Voleibaliștii noștri au obținut o victorie cu scorul de 3-1, contra celor de la Provolei Oradea, în deschiderea turneului de promovare în Divizia A1, de la Brașov. Pe seturi, a fost 25-16, 23-25, 26-24, 25-15. Așa cum arată și situația din cele patru acte disputate, primul și ultimul au fost la discreția bănățenilor, în vreme ce seturile din mijlocul întâlnirii au echivalat cu adevărata luptă pentru victorie.

În primul set, ”universitarii” noștri s-au desprins de la 12-10 la 16-10 și au terminat cu un as pentru 25-16. În al doilea set, totul părea să fie în grafic, mai ales că la un moment dat era 17-12 pentru timișoreni; totuși bihorenii nu s-au predat, au egalat la 23 și au mai pus două puncte pentru 25-23. Actul al 3-lea a fost cel mai dramatic, cu un avantaj maxim al orădenilor, 17-9 și apoi cu o curs de urmărire a favoriților noștri, care s-au apropiat la un punct, 21-20 și au salvat apoi trei mingi de set ale adversarilor la 24-21, pentru un 26-24 muncit. Ultimul set a fost aproape o formalitate, cu 13 puncte avans, la un moment dat pentru CSU UVT, care s-a impus finalmente cu 25-15.

Felicitări, baieților! Baftă și în jocul de mâine, ora 16,30, cu CSM Râmnicu Sărat; încă o victorie ar însemna revenirea în A1!