Ciclism

Campionatul Național de Ciclism 2022

by: csu-uvt

0

În acest weekend am participat la Campionatele Naționale de Ciclism și Paraciclism 2022, unde echipa noastră a obținut rezultate frumoase, atât in România, cât și în Moldova. La proba de Contratimp individual, au îmbrăcat tricoul de Campion Național:

🥇Locul 1 – Mădălin Gaiță (categoria Master)
🥇Locul 1 – Andrei Sobennicov (CN al Republicii Moldova, categoria Elite)
🥇Locul 1 – Arman Garibean (CN al Republicii Moldova la categoria U23);

De asemenea, ne mândrim cu:

🥈Locul 2 – Georgeta Ungureanu (Elite feminin) și titlul de Vicecampioană Națională;
🥉Locul 3 – Natalia Mănescu (categoria U23)
🥉Locul 3 – Erick Rogoz ( U23).

La proba de Fond, pe un traseu de 120 km, foarte vălurit, am venit acasă cu 🥈Locul 2 – Georgeta Ungureanu si 🥉Locul 3 – Natalia Mănescu. Din pacate, mezinul nostru, Alin Toader, a căzut foarte rău în timp ce era în evadare. Erick Rogoz a căzut pe unul dintre virajele foarte periculoase din cauza carosabilului ud după o ploaie torențială, dar a ajuns la finish pe locul 5. Mihai Băbăiță a fost în evadare peste 120 de km, dar a trebuit să lase pedala după un incident de cursă și a ajuns pe locul 9.

Peste Prut titlul de Campion Național a fost păstrat de Andrei Sobennicov urmat de Arman Garibean.

Felicitari întregii echipe pentru momentele de adrenalină, sportivitate și pentru cele 10 medalii câștigate (4 medalii de aur, 3 de argint și 3 de bronz).