În plin sezon estival, baschetul 3×3 are programate diferite competiții, la care și tinerii noștri componenți sunt prezenți. La finele săptămânii trecute, ei au concurat în etapa a doua a Campionatului Național de juniori U18.
Băieții au avut două echipe, ambele reușind în grupe câte două victorii în cele trei meciuri disputate. CSU UVT 1 (în componența Raul Stan, David Lupa, George Nuț) a depășit ACS Flash Aiud 1cu 14-13 și pe CSM Oradea cu 18-7, însă au cedat la un singur punct diferență, scor 14-15, cu CSM Târgu Mureș.
CSU UVT 2 (cu Marc Nagel, Tudor Jitiu, Cristian Lazăr pe teren) a învins ACS Flash Aiud 2 cu 15-9, pe CSM Oradea U15 cu scorul de 9-6 și au pierdut cu aceeași diferență (6-9) în întâlnirea cu Nordic Baia Mare, ulterioara câștigătoare a etapei.
În întrecerea feminină, CSU UVT (în componența Leia Preda, Rihanna Zvanciuc, Ayanna Marimohl) a cedat 9-10 cu Smart Basketball U14 și 6-11 cu Nordic Baia Mare.
Evoluțiile, în ansamblu, ale celor trei echipe CSU UVT sunt lăudabile, în condițiile în care au existat diferențe de vârstă între formații, toate fiind încadrate în categoria U18.