Ciclism

CICLIȘTII UVT, REMARCAȚI LA U23

by: comunicare

0

Reprezentanții noștri s-au întors de la Campionatele Naționale pe șosea, desfășurate la Plovdiv, cu numeroase clasări pe podium, în special la categoria de vârstă U23. Cele mai bune rezultate le-a adunat Alin Toader, care a fost mai mereu pe primele poziții, indiferent de proba la care a concurat. Toader e cel mai bun rutier U23 al României la sprint, keirin, time trial 1km, scratch 15km, elimination, point race 20km și omnium. Alături de Alin, s-a clasat frecvent și Alexandru Hojda; el a terminat pe poziția a 2-a la scratch 15km, la elimination și omnium. Cel de-al treilea ciclist de la UVT-Devron West Cycling Team, Mădălin Gaita a fost prezent la categoria Master și a contabilizat un loc I la urmărire individual, un loc 3 la sprint și un loc 4 la scratch 7,5km.

În competiția fetelor, Alexandra Cioclu a fost într-o permanentă competiție cu colega ei de echipă națională Cătălina Cătineanu (Steaua București). Alexandra s-a clasat pe pozițiile secunde în cursele de sprint, urmărire individual, time trail 500m, scratch 7,5km, point race 10km. Natalia Mănescu a venit pe 3 în aceleași probe feminine menționate anterior.