Handbal

AM FOST APROAPE, 37 DE MINUTE

by: comunicare

0

Diferența de eșalon valoric s-a făcut simțită în special în repriza a doua a meciului de Cupa României, pe care handbalistele noastre l-au disputat acasă cu a doua clasată din Liga Florilor. S-a terminat 31-17 pentru SCM Universitatea Craiova, după ce până în min 37, CSU Universitatea de Vest din Timișoara s-a ținut aproape, la 3 goluri de formația olteană. Lucrurile păreau decise încă din start când Craiova a creat diferența de trei ”lungimi”, însă fetele pregătite de Gelu Bota au echilibrat situația de pe tabelă la capătul primului sfert de oră și au ținut lăudabil de scor cât au putut ele mai mult. La pauză a fost 14-11 pentru vizitatoare, care au avut un nou start bun de repriză, dar au primit replica timișorencelor până în min 37, la 17-14 pentru Universitatea Craiova. Apoi, totul a devenit din ce în ce mai clar și gruparea din Bănie a obținut calificarea în turul al II-lea. Principalele marcatoare au fost Diana Andreea Șufană cu 6 goluri și Iasmina Jeremic cu 3 la echipa timișoreană, respectiv Dijana Mugosa cu 6 și Bojana Milic cu 5 reușite la cea craioveană.

Pentru CSU UVT, luna ianuarie înseamnă revenirea la meciurile de campionat, cu deplasarea la ultima clasată CS Arena Târgu Mureș, în partida ce încheie turul seriei zonale C din liga a doua. Meciul e programat în 25 ianuarie.