Fotbal

LUPTĂM PENTRU LOCUL 5

by: comunicare

0

Universitatea de Vest din Timișoara a câștigat azi meciul din grupa locurilor5-8, de la Campionatul European Universitat din Albania. Bănățenii au depășit olandezii de la Universitatea din Wageningen cu 2-0. Golurile compatrioților noștri au fost marcate, în repriza a doua, de Matiș (53, penalty) și Pițigoi (67). Trebuie menționat că adversarii au avut o bară, în prima repriză, mai precis în min 28. Antrenorul UVT, Emanuel Pătrașcu i-a aliniat la start pe: Andrei-Filip (cpt) – Andreca, Bain, Hotca, A. Popescu – Balabuc – Morariu, Fl. Olariu, M. Olariu, Cărăbaș – Pițigoi. Au mai jucat: Matiș, Giuricici, Gladun, Contescu, R. Popa (toți cinci au intrat la pauză). Sporin, accidentat, nu a putut fi folosit.

În condițiile victoriei de azi și ținând cont și de celălalt rezultat al grupei locurilor 5-8, vom avea parte de un final identic începutului de competiție, adică un meci cu Universitatea din Montpellier, care a fost primul nostru adversar din faza grupelor. Jocul de clasament, pentru locul 5, e programat mâine după amiază, la ora 15, ora noastră.